Wie door de zuivelafdeling van een grootwarenhuis loopt, kan ze niet missen: de lange rij kleine flesjes melkproducten die de weerstand verhogen en darmflora bevorderen. De zogenaamde ‘probiotica’. De melkdrankjes bevatten ‘goede bacteriën’ en winnen steeds meer populariteit. Want wie wil er nu geen medisch gemak uit een flesje van de supermarkt?
In Japan zijn deze probiotische drankjes al een jarenlange traditie. De tientallen producten bevatten allemaal ‘Actieve Bifidus, Lactobacillus casei, Lactobacillus paracasei’ of andere beestjes met moeilijke namen. Én ze gaan er allemaal prat op dat ze de stoelgang bevorderen. Wij hamsterden het hele zuivelschap leeg om de bacteriën te proeven én vroegen medisch advies aan maag- en darmspecialiste dr. Miranda Withofs van het Virga Jesse Ziekenhuis van Hasselt.
“De flesjes bevatten allemaal levende bacteriën, lactobacillen, die ook in ons darmstelsel aanwezig zijn”, zegt Miranda Withofs. “Die bacillen versterken het slijmvlies, zorgen voor betere afweermechanismen en bevorderen in theorie de darmflora. De melkdrankjes zijn een soort probioticum, maar bevatten veel minder bacteriën dan probiotica die bij de apotheker verkocht worden.” Het valt op dat elk flesje een andere bacterie bevat. “Het zijn inderdaad verschillende bacteriën uit verschillende stammen, maar ze vallen allemaal onder dezelfde noemer”, legt Miranda Withofs uit.
Voor iedereen
De melkdrankjes zijn geschikt voor iedereen met een normale gezondheidstoestand. “In enkele zeldzame gevallen hebben de drankjes een negatief effect. Ook kinderen mogen probleemloos deze drankjes innemen, maar het is natuurlijk geen wondermiddel. Het is niet omdat je Yakult, Actimel of yOptimal drinkt, dat je beschermt bent tegen allerlei ziektes. Het gebruik kan in principe geen kwaad maar een definitief bewijs van werking is nog niet in voldoende studies aangetoond.” Sommige artsen moedigen een probioticumkuur aan tijdens of na het innemen van antibioticum. “Sommige antibiotica hebben diarree als neveneffect en dan raden artsen wel eens een probioticumkuur aan om de darmflora terug te herstellen. Dat kan met een melkdrankje, maar dat kan bijvoorbeeld ook met Perenterol, een product dat je in de apotheek kan verkrijgen. Bovendien hebben Perenterol of VSL#3 een hogere concentratie bacillen en zijn ze iets effectiever dan een flesje bacteriën uit de supermarkt.”
Controversieel
Op elke verpakking van het melkflesje staat dat het best ‘s ochtends kan ingenomen worden. “Dat komt omdat de maag na de nachtrust leger is waardoor de bacteriën sneller in de darmen raken. Maar of je het nu op je nuchtere maag drinkt of net na het ontbijt, maakt niet zo veel uit.”
De prijzen van een pakje melkbacteriën verschillen erg, maar toch kunnen we concluderen dat het niet erg goedkoop is. Er rest ons nog één hamvraag: is een probioticumkuur uit de supermarkt effectief of is het louter commerciële uitbuiting? “Je zal me zeker niet horen zeggen dat het ongezond is om een flesje te drinken, maar het effect is controversieel. Wie gezond en gevarieerd eet, heeft het zeker niet nodig. Net zoals de verschillende voedingssupplementen die op de markt zijn, buigt een kuur dus eerder naar commerciële uitbuiting”, concludeert Miranda Withofs.
Lees ook:
Potje yoghurt dat lichtjes bol staat is nog ok
Verborgen broeihaarden van bacteriën
Is urine drinken goed voor je lichaam?
Het Belang van Limburg / Photo News




















Jouw mening Geef nu je mening
Er zijn nog geen reacties op “Probiotica: Zin en onzin van een flesje vol bacteriën”.