RegistrerenAanmelden

Handleiding voor mannen die hun vrouw niet begrijpen

Vrouwen hebben 237 redenen om te vrijen. Dat zegden de Amerikaanse onderzoekers Cindy Meston en David Buss eind 2009 al (zie video hieronder). De laatste jaren is er heel wat onderzoek gedaan naar de vrouwelijke seksuele ervaring en het plaatje wordt alsmaar ingewikkelder. Dat mannen vrouwen niet begrijpen, tot daar toe. Maar vrouwen blijken zichzelf soms niet te doorgronden.

“Vrouwen kunnen onder de gordel klaar zijn voor seks terwijl ze daar in de verste verte niet aan denken”, is een van de conclusies van een relatief recent onderzoek aan de Queens University of Kingston, Canada. (Why do women get physically aroused and not even know it). Omgekeerd zeggen sommige onderzoekers dat een vrouw zich vaak “seksueel neutraal” voelt tijdens een vrijpartij en dat de opwinding pas achteraf volgt.

Verschillen tussen seksen nog groter

Het komt erop neer dat bij vrouwen seksuele opwinding en de fysieke respons van het lichaam twee afzonderlijke zaken zijn. Bij de man is het simpel: seksuele opwinding en de fysieke reactie van het lichaam – een erectie – zijn niet van elkaar los te koppelen. De verschillen tussen beide seksen zouden nog groter zijn dan eerst gedacht. Vrouwen voelen geen dwingende genitale respons, zoals mannen. Dat is niet nieuw, maar wel het voorwerp van heel wat onderzoek.

Meerdere studies toonden al aan dat vrouwen minder naar seks verlangen dan mannen. Ze masturberen minder en komen minder met klachten over hun seksleven. Ongeveer 30 procent van de dames zou zelfs nooit spontaan naar seks verlangen. Daar zijn andere stimuli voor nodig. Welke dan?

  • Seksuele opwinding volgt intimiteit. Dat is de stelling van de Canadese psychiater Rosemary Basson. Veel vrouwen voelen zich aanvankelijk seksueel neutraal. Ze stemmen in met seks voor niet-seksuele redenen, zoals intimiteit. Zogenaamde ‘frigide’ vrouwen hebben geen medicijn nodig, maar een man die weet hoe hij het verlangen kan aanzwengelen.
  • Vrouwen verlangen ernaar begeerd te worden. Spontane seksuele opwinding bij vrouwen bestaat niet. Het verlangen bij vrouwen ontstaat als antwoord op bewuste maar ook onbewuste stimuli. “Het vrouwelijke brein moet altijd gevoed worden met seksuele informatie voor dat het systeem geactiveerd wordt”, zegt de Nederlandse psychologe Stefanie Both. Mannen gaan voor de daad. “Voor de vrouw bestaat het orgasme eenvoudigweg uit begeerd worden”, aldus onderzoekster Marta Meana.
  • Mentale en genitale opwinding bij vrouwen komen niet overeen. Uit de studie waar we hierboven naar verwezen blijkt dat de vaginale respons van vrouwen een eigenaardig iets is. Blijkt nu dat vrouwen gemakkelijk vaginaal opgewonden raken, terwijl ze in de verste verte zelf niet aan seks denken. Mannen reageerden zoals verwacht, beelden van normale seksuele activiteit levert hen een erectie op. Niet zo bij vrouwen. Bij heterovrouven lijkt het onderlichaam losgekoppeld. Bij de meeste vrouwen werd er vaginale respons gemeten bij beelden van heterosex, homoseks en zelfs bij beelden van verkrachting. Dat laatste zou een beschermingsreactie zijn tegen de pijn bij ongewenste betrekkingen.
  • Testosteron zou voor beide seksen een even grote rol spelen. Sommige mannen hebben op seksueel vlak vrouwelijke trekken, sommige vrouwen hebben mannelijke trekken en focussen wel degelijk op bevrediging. Deze en ander vaststellingen openen de weg naar het bepalen van subtypes van seksualiteit.

Narcistisch trekje

Sommige onderzoekers zien een constante in vaststellingen van deze aard. Staat bij de man seksueel genot centraal, dan geldt voor vrouwen een ander basispatroon. Bij vrouwen zouden begeerd worden en intimiteit centraal staan. Dit is een zeer rudimentaire typologie.
Dat vrouwelijke seksualiteit gekenmerkt wordt door een ander patroon, is ook de stelling van Marta Meana (The real female orgasm/www.oprah.com), maar zij verzet zich tegen een te vergaande opdeling van de vrouwelijke seksualiteit. Zoals er geen “gezonde” of “normale” muziek bestaat, kun je ook in seksualiteit geen normen stellen.

Wat ben je hier nu mee als man/vrouw/koppel als de wetenschappers er nog niet uit zijn? Inzicht in de manier waarop we in elkaar zitten is de eerste stap in elke gedragsverandering. Mannen hebben er in ieder geval baat bij de psychologie van de vrouw beter te begrijpen. Een vrouw geraakt niet opgewonden bij de gedachte aan seks, wel bij de gedachte dat een man seks wil met haar. De vrouwelijke seksualiteit heeft met andere woorden een hoog narcistisch gehalte.

Wie het aandurft, kunnen we volgende knoert van een artikel What do women want (NY Times) in dit verband zeker aanbevelen. Over de 237 redenen lees je meer op de Daily Mail.

Tags: , , , .

Reacties zijn gesloten.