Een fotoalbum van een begrafenis. Het klinkt tegenstrijdig want een teraardebestelling is geen gebeurtenis waar je met plezier aan terugdenkt en toch vragen steeds meer nabestaanden naar een ‘rouwfotograaf’. Rouwfotografie komt uit Nederland overgewaaid waar er een online platform is voor deze diensten: rouwfotografie.nl.
Rond de eeuwwisseling was het in de Westerse wereld niet ongebruikelijk dat er beelden werden gemaakt van de doden – sommigen herinneren zich wellicht de foto’s uit de filmklassieker ‘The Others’. Maar vooral in België is deze praktijk in onbruik geraakt. “Hier bestond de traditie dat de plaatselijke fotograaf ongevraagd beelden nam van de begrafenissen in zijn gemeente en die achteraf te koop aanbood. Rouwfotografen worden onterecht met die oude praktijken geassocieerd”, aldus Bruno Quirijnen van de Vlaamse Autonome Raad van het Uitvaartwezen (VARU) in een krant van de Persgroep.
Dikke 100 euro per uur
Zo’n rouwreportage is bijna in alles te vergelijken met een huwelijksreportage, ook inzake prijzen dus. Volgens rouwfotograaf.nl, dat een groep professionele fotografen gespecialiseerd in begrafenissen groepeert, kosten hun diensten 125 euro per uur. Dat zijn ook de tarieven waar je in België rekening mee moet houden.
De begrafenissector reageert terughoudend. Begrafenisondernemers zullen wel helpen om zo’n rouwfotograaf te regelen op vraag van de familie maar zullen zelf het initiatief niet nemen. Rouwenden hebben volgens hen genoeg aan hun hoofd. De vraag komt dan ook vaak van kennissen of verdere verwanten die een erg goede band hadden met de overledene.
De rouwclown?
De fotografen die dergelijke reportages inblikken spreken daarom liever over ‘troostfoto’s’. Hun opdracht is dezelfde als bij vrolijke reportages, namelijk emoties vastleggen. Maar dat is bij een rouwdienst een stuk delicater en moeilijker.
Voor het eerder traditioneel ingestelde Belgische publiek klinkt dit op zijn minst een beetje vreemd. In Nederland is de benadering een stuk meer nuchter en vooral commercieel. “Daar bestaat ook zoiets als een rouwclown, een persoon die wordt ingehuurd om de emoties los te maken. Moet ik dat dan ook nog eens voorstellen?”, vraagt een Vlaamse begrafenisondernemer zich af.












Jouw mening Geef nu je mening
Er zijn nog geen reacties op “Rouwfotografen komen uit Nederland overgewaaid”.